Results for OY1 Long - Maraetotara
Date:  
21 April 2024
Red Short ( 6 )
3 km
10 Controls
Place
Name
Club
Time
Diff
1
Tarra Rafferty
HB
40:00
2
Brandon Jones
HB
40:32
+0:32
3
Natalie de Burgh
HB
44:02
+4:02
4
Lara Nicoll
HB
46:54
+6:54
5
Demelza Robinson
WN
59:29
+19:29
DNF
Opal Burt
HB
Red Short Vet ( 7 )
3 km
10 Controls
Place
Name
Club
Time
Diff
1
Kim Creagh
HB
41:40
2
Alanda Rafferty
HB
50:30
+8:50
3
Alistair Nicoll
HB
1:00:44
+19:04
4
Ingrid Perols
HB
1:05:13
+23:33
5
Amanda Shepherd
HB
1:05:51
+24:11
6
Pauline Korevaar
HB
1:10:04
+28:24
7
Chris Kennel
HB
1:29:12
+47:32
Red Short Super-Vet ( 5 )
3 km
10 Controls
Place
Name
Club
Time
Diff
1
David Fisher
HB
42:39
2
Liz Nicholson
HB
43:31
+0:52
3
Faye McDonald
HB
50:28
+7:49
4
Derek Morrison
HB
1:03:17
+20:38
5
Steve Armon
HB
1:41:14
+58:35
Red Medium ( 9 )
4.5 km
17 Controls
Place
Name
Club
Time
Diff
1
Elvies Kim
HB
43:14
2
James Wallace
HB
49:10
+5:56
3
Daniel Harvey
HB
53:39
+10:25
4
Alan Maxwell
HB
59:18
+16:04
5
James Maxwell
HB
1:02:28
+19:14
6
Amy Nicoll
HB
1:04:02
+20:48
7
Menno van der Have
HB
1:09:20
+26:06
8
Annie Creagh
HB
1:15:44
+32:30
9
Louise Hales
HB
1:29:00
+45:46
Red Medium Vet ( 8 )
4.5 km
17 Controls
Place
Name
Club
Time
Diff
1
Andrew Burns
HB
56:27
2
Geoff Morrison
HB
58:09
+1:42
3
Chris van der Have
HB
1:03:22
+6:55
4
Jim Robertson
HB
1:03:56
+7:29
5
Sam Wallace
HB
1:05:01
+8:34
6
Murray Harty
HB
1:06:52
+10:25
7
Susan Edwards
HB
1:28:36
+32:09
8
Chris Smith
HB
1:51:46
+55:19
Red Long ( 17 )
7.8 km
22 Controls
Place
Name
Club
Time
Diff
1
Ronan Lee
HB
58:53
2
Matt G
HB
1:00:37
+1:44
3
Luis Slyfield
HB
1:06:47
+7:54
4
Bryn Morgan
HB
1:09:15
+10:22
5
Jonty Anderson
HB
1:11:36
+12:43
6
Aiden Ellmers
HB
1:13:09
+14:16
7
Piret Klade
HB
1:14:19
+15:26
8
Andrew Bott
HB
1:14:29
+15:36
9
Thomas Potts
HB
1:15:34
+16:41
10
Logan Stevenson
HB
1:17:16
+18:23
11
James Watson
HB
1:18:38
+19:45
12
Cairn Coghill
HB
1:19:03
+20:10
13
Kevin Harvey
HB
1:20:11
+21:18
14
Hugh Forlong-Ford
HB
1:23:12
+24:19
15
Hamish Goodwin
HB
1:26:19
+27:26
16
Max Franks
HB
1:32:28
+33:35
17
Cody Williams
HB
1:37:14
+38:21
Orange ( 13 )
3.5 km
12 Controls
Place
Name
Club
Time
Diff
1
Jakob Abernathy
RK
34:51
2
Pippa Wallace
HB
46:11
+11:20
3
Linda Wallace
HB
46:13
+11:22
4
Alex Maxwell
HB
48:55
+14:04
5
Soma Nishihara
HB
50:26
+15:35
6
Phoebe Burns
HB
53:50
+18:59
7
Lydia Burns
HB
59:35
+24:44
8
Luka Kennel
HB
1:06:50
+31:59
9
Sarah Nicoll
HB
1:11:24
+36:33
10
Fraser Abernethy
RK
1:16:02
+41:11
11
Murray Anderson
HB
1:16:08
+41:17
12
Stuart Agnew
HB
1:49:28
+1:14:37
13
Ben Finnie
HB
2:00:55
+1:26:04
White ( 21 )
1.6 km
11 Controls
Place
Name
Club
Time
Diff
1
William Kilpatrick
HB
16:40
2
Skye Robertson
HB
20:27
+3:47
3
Max Kilpatrick
HB
20:42
+4:02
4
Lola Robins
HB
20:45
+4:05
5
Ismay Robertson
HB
20:52
+4:12
6
Theo Dancaster
HB
21:30
+4:50
7
Louis Allanson
HB
21:31
+4:51
8
Tai Pole
HB
21:34
+4:54
9
Koa Pole
HB
21:56
+5:16
10
George Allanson
HB
22:16
+5:36
11
Remy Allanson
HB
22:31
+5:51
12
Amelia Bott
HB
23:18
+6:38
13
Sophia Dawson
HB
30:40
+14:00
14
Flynn Hart
HB
30:43
+14:03
15
Isla Hart
HB
30:49
+14:09
16
Katie Dawson
HB
30:51
+14:11
17
Lindsay Hart
HB
30:53
+14:13
18
Selby Palmer
HB
32:46
+16:06
19
Henry Palmer
33:02
+16:22
20
Greta Coghill
HB
34:16
+17:36
21
Morocco Falekaano
43:36
+26:56
Yellow ( 20 )
3 km
10 Controls
Place
Name
Club
Time
Diff
1
Charlie Bott
HB
30:57
2
Luka Sargologo
HB
35:58
+5:01
3
William Kilpatrick
HB
38:53
+7:56
4
Lottie Melser
HB
48:40
+17:43
5
Aoife Rafferty
HB
50:31
+19:34
6
Theo Dancaster
HB
52:48
+21:51
7
Tai Pole
HB
52:56
+21:59
8
Koa Pole
HB
53:01
+22:04
9
James Johnston
HB
55:49
+24:52
10
Charlotte Ross
HB
59:45
+28:48
11
Benjamin Valentine
HB
1:06:08
+35:11
12
Bella Hales
HB
1:11:50
+40:53
13
Alethea Currie
HB
1:12:53
+41:56
14
Emma Doggett
HB
1:13:02
+42:05
15
Neil Plumpton
HB
1:44:42
+1:13:45
16
Jocelyn Plumpton
HB
1:44:44
+1:13:47
MP
Finn Coghill
HB
MP
Ben Davis
HB
MP
Silvia Johnston
HB
DNF
Baxter Maxwell
HB
Abbreviations:
MP = mispunch, DNF = did not finish, DNS = did not start.
DSQ = disqualified, NC = non-competitive ( usually 2nd course ).